دربند تهران

براي دسترسي به دربند ماشين‌هاي واقع در ميدان تجريش را سوار مي‌شويد و خود را به مجسمه واقع در ميدان سربند مي‌رسانيد.این مجسمه در سال ۱۳۴۱ توسط رضا لعل ریاحی، پیکره‌تراش و نقاش ایرانی ساخته و سپس نصب شد. ایدهٔ ساخت این تندیس در سال ۱۳۳۷ از سوی حسن وجدان‌خوش، از کوه‌نوردان با سابقه ایرانی پیشنهاد شد. سرهنگ بیات، رئیس مرکز آموزش کوهستانی ارتش، مقدمات ساخت آن را آماده کرد و «مهام»، شهردار وقت تهران، هزینه ساخت مجسمه دربند را پذیرفت. سپس امیر شاه‌قدمی، گروهبان ارتش و مربی کوه‌نوردی مرکز آموزش کوهستانی و مربی اسکی ایران به عنوان مدل به رضا لعل ریاحی معرفی شد و شهرداری هم مبلغ ۱۰ هزار تومان بابت ساخت مجسمه پرداخت.

سال ۱۳۳۸، یک سال پس از طرح این پیشنهاد مدل گچی آن آماده و در میدان سربند نصب شد، اما بارندگی و یخ‌زدگی زمستان همان سال بود که دست و بخشی از بدن مجسمه را خرد کرد. این قسمت مدت‌ها با پرچم ایران پوشانده شده بود تا این‌که در سال ۱۳۴۱ با پی‌گیری‌های رئیس وقت فدراسیون، رضا لعل ریاحی تندیس سیمانی را آماده کرد که این مجسمه هنوز پا برجا است.
دربند

دربند 10

بعد از مجسمه ديواره مارتينال دربند در همين ابتدا به شما خوشامد مي‌گويد. مسير كافه‌ها را در كنار رودخانه پيش مي‌گيريد و كم‌كم ارتفاع مي‌گيريد بعد از گذر چند پل زيباي چوبي به ده تاريخي پس قلعه مي‌رسد بعد از گذشتن از ده به پلي فلزي مي‌رسيد كه از اينجا دو مسير مقابل شماست يك مسير زير پل است كه بعد از گذر از پل چوبي شما را به منطقه بنديخچال هدايت مي‌كند كه محل بسيار مناسبي براي علاقه‌مندان به سنگنوردي است.

كه هر هفته بسياري از سنگنوردان را به سوي خود فرا مي‌خواند و مسير ديگر اينكه مستقيم مسير را ادامه مي‌دهيد و بعد از گذر از چند كافه و كمي ارتفاع گرفتن دوباره به يك دوراهي مي‌رسيد كه با تابلو مسير را مشخص كرده است.

مسير سمت چپ شما را به هتل اوسون، ديواره زيباي اوسون، آبشار بلند سوتك و در بالاتر ايستگاه پنج تله كابين و دره‌ي پر آب ارس و همچنين قديمي‌ترين مسير صعود به قله توچال يعني اسپيدكمر دعوت مي‌كند. ولي مسير سمت راست كه از كنار جنگلي داخل دره مي‌گذرد، بعد از گذر از چند كافه كمي ارتفاع مي‌گيريم شما در سمت راست خود مي‌توانيد منطقه بنديخچال را با آن سنگهاي زيبايش و همچنين سنگنوردان مشتاق را در حال سنگنوردي مشاهده كنيد و همچنين ديواره بلند بنديخچال (شروين) كه مانند نگيني در انتهاي آن مي‌درخشد.

مسير دربند را ادامه مي‌دهيد و به كافه رجب در كنار قرارگاه امداد نجات داودي مي‌رسيد استراحتي كوتاه مي‌كنيد؛ از اينجا به بعد تا پناهگاه شيرپلا بايد با دقت بيشتري گام در مسير بگذاريد. مسير بسيار سرسبز و زيباست.

بعد از گذر از آبشار دوقلو و كمي درگيري با ابزار كار گذاشته شده در مسير به يكباره با ديدن پناهگاه شيرپلا و آبشار زيبايش خستگي از تنتان بيرون مي‌رود. حدوداً از ميدان سربند تا شيرپلا ۳۰/۲ الي ۲ ساعت زمان لازم است. پناهگاه بسيار مجهز و امكان شب‌ماني نيز فراهم است.

در اينجا كوهنوردان بسياري را مي‌بينيد كه بعد از استراحت در پناهگاه به سمت جانپناه اميري و قله توچال حركت مي‌كنند. عده‌اي نيز از سمت راست روانه قله كلچال می شوند و دره زيباي ارس( سمت راست )، ايستگاه پنج تله كابين توچال و چشمه‌هاي نرگس (يكي از سرچشمه‌هاي اصلي رودخانه دربند مي‌باشند.) مي‌باشد.

درکه 6

دربند 1

دربند 2

دربند 3

دربند 4

دربند 5

دربند 6

دربند 7

دربند 8

دربند 9

دربند 12

درباره‌ی valatarin

همچنین ببینید

روستای چرم کهنه,روستای چرم کهنه مشهد,روستای چرم کهنه کلات

آشنایی با روستای چرم کهنه در خراسان رضوی

  روستای چرم کهنه در 3 كیلومتری چرم نو می باشد   تفرجگاه و آبشار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *